CIA - szpiegujemy dla kultury


Idź do treści

Menu główne:


sylwetki rezydentów

Projekty > Laboratorium ruchu > skrypty codzienności - rezydencje

SYLWETKI REZYDENTÓW :

Fernando Belfiore
– brazylijski choreograf i performer. Studiował w EAD (Drama Arts School ) w Sao Paulo. Aktualnie ukończył studia w School for New Dance Development w Amsterdamie. Jest nauczycielem kontakt improwizacji. Był zaangażowany w projekty z Deborah Hay, Ivaną Muller, Meg Stuart, Yoshito Ohno. Prezentował swoje prace w Norwegii, Włoszech, Brazylii i Holandii. Do ważniejszych osiągnięć zalicza swój udział w znanym spektaklu Jeremy Wade „ Peaches does herself”. Przedstawienie grane jest z dużym powodzeniem na scenie HAU 1 w Berlinie.Fernardo Belfiore w swoich choreografiach zadaje pytania dotyczące struktury władzy, organizacji czasu i przestrzeni, relacji człowiek – maszyna, zgłębia znaczenie takich poję ć jak: rozrywka, przemysł, społeczeństwo.


Ryuzo Fukuhara – jest tancerzem butoh, mieszkającym w Japonii i w Słowenii. Przedstawia performance w Europie od 17 lat. Zaczął przygodę z tańcem butoh w 1987 roku. W 1991 roku dołączył to grupy tanecznej Maijuk kierowanej przez słynnego japońskiego tancerza butoh Min Tanaka. Fukuhara studiował taniec butoh przy Min Tanaka w “Body Weather Farm” w Hakushu w Japonii oraz wielu innych miejscach. Po opuszczeniu zespołu zaczął występy jako solista tańca butoh. Rozwinął swój koncept “Into the layers”. W 2000 roku często pracował w Czechach. Fukuhara tańczył w Japonii, Europie, Stanach Zjednoczonych. Lista jego performance zawiera prezentacje w Asian Art Museum w San Francisco (2004), The Prague Quadrennial w 2003, The Next Wave Festival w 2002 i 2003, Alternativa Festival w 2003, The International Theatre Festival w Plzen w 2002, International Mime Festival w Korei Południowej, The International Mime Festival we Francji w 2001.


Marzena Krzemińska - choreografka, performerka, absolwentka SNDO (School for New Dance Development) w Amsterdamie i Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie studiowała na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Jednym z głównych punktów zainteresowań w pracy Marzeny jest konstruowanie spektakli na wysokim poziomie energetycznym. Napięcie i eksplozja energii to ważne narzędzia za pomocą których w jej spektaklach dekonstrukcji ulegają obrazy i stereotypy okupujące naszą wyobraźnię. Współpracowała jako performerka z takimi choreografami jak: Deborah Hay, Benoit Lachambre, Rob List oraz jako asystentka choreografa z Marią Hassabi w Nowym Jorku i Jeanie Durning w Amsterdamie.


Simon Tanguy – choreograf, performer. W 2011 roku ukończył School for New Dance Development w Amsterdamie. Wypracował własny styl pracy w którym korzysta ze swoich różnorodnych doświadczeń / cyrk, studia filozoficzne/. W tej chwili jego zainteresowania skupiają się wokół ciała gotowego do przejścia na różne częstotliwości ciała przez , które w każdym momencie przepuszczane są tysiące informacji. Jego choreografie były kilkakrotnie nagradzane min: na Danse Alergie – 2010 w Paryżu i ITS Festival w Amsterdamie. Współpracował z Deborah Hay i Borisem Charmatzem.

Sławek Bendrat - tancerz, choreograf, reżyser. Studiował na wydziale pedagogiki baletu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie; absolwent Poznańskiej Szkoły Baletowej. Przez wiele lat był związany jako tancerz z Polskim Teatrem Tańca Ewy Wycichowskiej w Poznaniu, biorąc udział w licznych premierach w kraju i na całym niemal świecie. Po wyjeździe z Polski rok spędził w Niemczech w teatrze w Nordhausen, następnie dwa sezony w Luzerner Theater w Szwajcarii jako tancerz i choreograf. W Szwajcarii współpracował również z Klein Theater w Lucernie i SIVC w Zurychu. Od dwóch lat jest w zespole Baletu Narodowego w Marsylii (Ballet National de Marseille) kierowanego przez Frederica Flamanda, gdzie oprócz ról w bieżącym repertuarze, stworzył własną
choreografię "Le Manque". Latem 2008 r., wspólnie z Dominikiem Krawieckim, zrealizował film "ID". Aktualnie występuje w spektaklu ,,Escort” ,,,Afterparty”, '' Freaks'' oraz '' Ariel ''


Helena Gołąb tancerka i choreografka, mieszkająca obecnie w Bilbao (Hiszpania). Absolwentka klasy tańca Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu. Następnie ukończyła studia taneczne w SNDO (School for New Dance Development) w Amsterdamie, otrzymując dyplom w dziedzinie choreografii (2002). Jako część treningu w SNDO otrzymała stypendium na kontynuację poszukiwań tanecznych w Wenezueli (Instituto Universitario de Danza) oraz w Dance Space Center and Movement Research w Nowym Jorku (zajęcia techniki release, improwizacji oraz joga). Dzięki stypendium w Caracas współpracowała i w y s tępowała z g r u pą Neodanza. W listopadzie 2003 roku wygrała II Marton Tańca w San Sebastian (Hiszpania). Rok później otrzymała stypendium Kultural Kontakt w Austrii – w jego ramach była tak zwanym Artist in Residence w TanQuartier w Wiedniu. Od roku 2002 pracuje z Natalią Monge i zespołem Organik, jednocześnie kontynuując pracę twórczą jako niezależna tancerka i choreografka. Tancerka balansuje na granicy performansu, teatru i tańca, gry i zwyczajnych zachowań. Tworzy autorskie choreografie: “Pozytywkaka” (1996), “Line” (1999), “Stereotype (not)” (2000, Amsterdam, Venezuela, San Sebastián), “The right bell” (200104), “Neutron 918s” (2001), “Tellagorri” z Natalią Monge (2001), “Radio East” (200204), “Debut” (2004), “P.reformVer. on.ika” z Antje Pfundtner (Bremen, 2006), “not so solo” (2007) z videoartystą Johannesem Lerpeiss’em. Występuje w Holandii, Niemczech, Polsce, Francji i Wenezueli. Jako pedagog prowadziła wiele zajęć i warsztatów na wyższych uczelniach, podczas festiwali I w ośrodkach choreograficznych w całej Hiszpanii, w Europie i Ameryce Południowej. Obecnie na stałe mieszka w Hiszpanii, gdzie kontynuuje swoją pracę jako niezależny twórca tańca.

Home | CIA | Dzieje się | Zajęcia | Projekty | Usługi | Kontakt | Mapa witryny


Podmenu:


Centrum Inicjatyw Artystycznych Wrocław Tęczowa 79/81 cia@cia.wroclaw.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego