Spektakle - Centrum Inicjatyw Artystycznych

Przejdź do treści

Menu główne:

Spektakle

CIAŁO

Historie bohaterek spektaklu (4 kobiet w różnym wieku) oscylują wokół tematyki cielesności oraz bezmyślnego dążenia kobiet do fizycznej doskonałości za wszelką cenę.Bohaterki próbują zmierzyć się ze stereotypem kobiety idealnie pięknej ( szczupłej, długowłosej, bez celulitu i zmarszczek) i własnymi, często traumatycznymi przeżyciami .Spektakl oparty na kontrowersyjnym tekście Eve Ensler '' Ciało doskonałe''
CYMES
coś dobrego, nadzwyczajnego, coś pysznego... jedyny w swoim rodzaju spektakl żydowski... kameralne wnętrze, cudowna muzyka, nostalgiczny taniec... przygotowane według tradycji żydowskiej.... W miłej i niezobowiązującej atmosferze, przy dźwiękach muzyki żydowskiej możecie spotkać świat smaków i zapachów niezwykłych, ale często jakże znajomych... Przenikanie się kultur i tradycji, odkrywanie świata Żydów polskich. Cymes to spektakl dla każdego, kto lubi poznawać inne kultury. Po prostu "Cymes" nadzwyczajny!
CZWARTY WYMIAR
raporty z rzeczywistości

Spektakl o przemijaniu i ulotności. Złożony ze skrawków codzienności. Ze spojrzeń. Uśmiechów. Zapamiętanych zdarzeń, ubranych w formę piosenek, choreografii i słów. Jest jak wielobarwna patchworkowa kołdra, pozszywany z miłością, jest zbiorową pamięcią, wspomnieniem nieuchwytnym, nasączonym bliskością. Trwaniem. Skończonością. Oddechem. Zachwytem. Brutalnością życia i słodkim zapachem lata.
DIDI - epizody Edith Piaf

spektakl taneczny z piosenkami Edith Piaf inspirowany biografią tej wspaniałej artystki. Zapraszamy widzów do towarzyszenia francuskiej pieśniarce poprzez kolejne etapy jej życia osobistego, zawodowego. Sceny taneczne przeplatane są tu autorskimi wykonaniami piosenek Edith. Widowisko utrzymane w konwencji kabaretowej i atmosferze Paryża końca XIXw
GDZIEKOLWIEK BĘDZIESZ ...

Historia spektaklu nawiązuje w sposób luźny do wędrówki bohatera Boskiej Komedii Dantego oraz do powieści L.Carrolla ''Alicja po drugiej stronie lustra''. Na bramie piekła (w wizji Dantego) widnieje napis: ''Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie''. Na wrotach do świata wykreowanego w spektaklu inskrypcja brzmiałaby ''Odzyskacie nadzieję, wy, którzy wchodzicie''. Tytułowa Alicja trafia do świata, który wykreował Dante, a towarzyszą jej piosenki Marka Grechuty. Twórczość Grechuty staje się przyczynkiem do odzyskiwania nadziei, dla nas - wykonawców i dla widzów, którzy wraz z nami i Alicją przemierzają krainy piekła po drugiej stronie lustra. Druga strona lustra to przejście do wewnętrznego, alegorycznego i nieuchwytnego, ale pięknego świata. Świata wyobraźni, sztuki, świata wewnątrz nas, gdzie wszystko staje się możliwe, gdzie zawsze możemy się schronić. „W ogrodach pamięci, w pałacu sennych marzeń, tam…” wszystko jest możliwe!
JESTEM SAGĄ

Ten spektakl jest garścią wspomnień. Zdjęciem na ścianie. Ulubioną bluzką mamy wiszącą teraz już w mojej szafie. Echem rozmów, wspólnego śmiechu. Bąbelkami szampana z Lidla. Ciastem z sodą. Krupnikiem i grzybową. Papierosowym dymem. Książką pozostawioną na stoliku. Historią urwaną w połowie. Śpiewem kanarków w kuchni dziadków. Szumem morza. Oddychaniem. Ciepłem pocałowanego policzka. Miłością i troską. Kruchością życia.
Ja.
My.
Jestem wszystkimi moimi zmarłymi.
Żarna losu mielą się nieustannie. Bez początku i końca. Przemijamy, wszyscy bez wyjątku i przeprowadzamy przez Styks korowody bliskich. Żegnamy czule, pozwalamy trwać we wspomnieniach i snach. W rysach twarzy, tembrze głosu, drobnych gestach, spojrzeniu. Odchodzą zabierając część NAS, a my, dzień po dniu, czerpiąc z ulotnej pamięci wypełniamy NIMI ziejącą pustką ranę. Kolekcjonując jak białe kruki fragmenty ich biografii, strzępy i okruchy wspólnych dni, wdrukowując je w siebie pieczołowicie i z czułością. By nie zapomnieć, nie uronić i nie zerwać delikatnych nici z tu i tam.
Melancholia i tkliwość odtąd na stałe towarzyszą nam w podróży, a tęsknota staje się jednym z dominujących życiowych doświadczeń. Najdroższą przyjaciółką.
Kiedyś byłam opowiadaniem, a teraz jestem sagą.
KALINOWE LISTY

KALINA JĘDRUSIK - „pierwsza polska seksbomba” – tak mówiła o niej Agnieszka Osiecka. Najchętniej grała role femmes fatales, ale prócz niezapomnianych ról filmowych, zostawiła także wiele piosenek. Niezwykłe, inteligentne i zabawne teksty piosenek Kaliny zostaną podane w formie historii listów dwóch przyjaciółek, które dzieląc się swoimi przeżyciami wyrażają jednocześnie swoje obawy, nadzieje i oczekiwania związane z miłością, szczęściem, życiem. Podczas koncertu pojawią się piosenki autorstwa mistrzów słowa, m.in. Agnieszki Osieckiej czy Jeremiego Przybory. Z przekąsem, z humorem przedstawimy Państwu twórczość wspaniałej, utalentowanej kobiety, która nadal niezmiennie zachwyca pokolenia.
KARUZELA Z MADONNAMI

Spektakl - portret Ewy Demarczyk będzie miał strukturę eklektyczną, złożoną z wielu chronologicznie ułożonych i związanych ze sobą warstw: muzycznej, wizualnej (filmowej, paradokumentalnej) i teatralnej (tekstowej, ruchowej i tanecznej). Projekcja video przenikać się będzie z żywym planem, a teatr ze sztuką abstrakcji. Fragmenty opinii, wywiadów i rozmów stworzą wraz z piosenkami Ewy i jej charakterystycznym emploi szkielet, na którym umieszczone zostaną zdarzenia z życia artystki i towarzyszące im emocje, napięcie, nastrój. Zamknięte w formie różnowymiarowego kolażu dzieło ukaże wiele postaci, pod którymi kryła się Demarczyca, Czarny Anioł - pieśniarka, Polka, olśniewająca, charyzmatyczna, lojalna, odważna, bezkompromisową, niezwykle utalentowana, trudna, zaborcza, złośliwa, gniewna, wybuchowa, samotna, rozgoryczona, smutna, nadwrażliwa ...
Jaka była naprawdę ? - Nie wiemy.
Twierdziła, że jej życie ściśle korespondowało z poezją, którą śpiewała na scenie, a wyraz utworów i kształt koncertów związane były że sztuką i z codziennością. Że powinnością artysty. jest zapełnianie widowni publicznością (co z sukcesem realizowała) i że ma prawo do ochrony siebie i prywatności (o co wielu z nas ma żal).
Odeszła nagle, do końca dbając o swoje tajemnice, pozostawiając nierozwiązane zagadki i wielość znaków zapytania. Panna, Madonna - legenda tych lat.
Spektakl zachowuje chronologię zdarzeń w życiu artystki w latach 1960-68, choć posiłkuje się różnego pochodzenia informacjami rozpowszechnianymi zarówno przez Demarczyk, jej bliskich, kolegów z branży, ale również media. Zastosowana została także pasująca do kształtu widowiska licentia poetica.
MALEFICE

Spektakl nie jest historią, ani linearnym zapisem. Ale kolażem obrazów, myśli i doświadczeń kobiet z różnych czasów. Kobiet prześladowanych z wielu powodów. Kobiet bezpodstawnie oskarżanych o bycie "nieczystą", "gorszą" czy "służebnicą szatana". Kobiet torturowanych, palonych na stosach, wieszanych za spontaniczność, nieszablonowe myślenie, odwagę bycia sobą i walkę o równe prawa. Równe szanse egzystencji. Czasy i retoryka zmieniły się diametralnie, ale mimo to wiele kobiet nadal cierpi prześladowania, jest ofiarami przemocy. Nadal w zbyt wielu miejscach będąc obywatelkami III kategorii. Ten spektakl to nasz bunt, nasz głos. Nasze westchnienia i nasz krzyk.
MAYN SHTETELE - pieśni z getta

Bohaterkami spektaklu są żydowskie kobiety. Jest środek wojny. Przyglądamy się codzienności w ciasnych murach jednego z gett, tuż przed jego likwidacją. Kobiety snują przeróżne opowieści o dotychczasowym życiu utrwalonym we wspomnieniach, a także o problemach dnia codziennego, marzeniach, planach. W spektaklu żydowski humor przeplata się ze scenami dramatycznymi. Bohaterkom poza śmiechem i poczuciem wspólnoty towarzyszą cierpienie, strach i niepewność jutra. Kobiety starają się za wszelką cenę nie utracić siły, ducha walki, nadziei. Pieśni towarzyszą trudnym czasom, niosą otuchę. Są częścią naszego wspólnego dziedzictwa. Piękne melodie i mądre słowa długo zostają w pamięci widzów. Z wielką przyjemnością zapraszamy do zanurzenia się w ich uniwersalny przekaz.
NIEDOSKONAŁE

spektakl inspirowany cyklem powieściowym Krystyny Nepomuckiej '' Miłość niedoskonała '' Bohaterki dzielić się będą ( w zabawny i ironiczny sposób) swoimi doświadczeniami, przeżyciami, marzeniami dotyczącymi relacji damsko - męskich ( miłości, pożycia małżeńskiego i rozwodu) . Spektakl pełen będzie groteskowych sytuacji i absurdalnych rozwiązań - taniec przeplatał się będzie z pantomimą, kabaretem i utworami wokalnymi.
PAMIĘTNIK BOHATERA

Na strychu wśród rupieci znaleziono, zapisane odręcznym pismem stare zeszyty, nigdy wcześniej nie opublikowane dzienniki Ignacego Marszałkiewicza.
Napisane oryginalnym stylem, z humorem, dystansem i klasą, stanowią świadectwo życia człowieka, który mimo, iż urodził się pod zaborem pruskim czuł się Polakiem i polskość demonstrował postawą życiową, odwagą i determinacją. Był świadkiem najważniejszych momentów historii naszego kraju, komentatorem zarówno wielkich zdarzeń, ale też wnikliwym obserwatorem zwyczajnego życia.
Ignacy to niezwykła postać. Wcielony do wojska pruskiego uczestniczył m.in. w bitwie pod Verdun, z wielką niecierpliwością czekając na wyzwolenie ojczyzny. W 1918 r. na rzecz powrotu do wolnej Polski zrezygnował z wielkiej miłości i ożenku z estońską panną. Barwnych epizodów z życia Bohatera zawierają pamiętniki bardzo wiele, różnorodnych. Pogodnych, humorystycznych, ale też dramatycznych i pełnych melancholii.
Z fragmentów dzienników Marszałkiewicza powstał spektakl, który będzie miał charakter teatru faktu ubranego w lekką formę spotkania poetycko-muzycznego, bez zadęcia, patosu. Chcielibyśmy, żeby minimalistycznie surowa, ale urzekająca wizualnie, tanecznie i muzycznie, opowiedziana piękną polszczyzną forma "Pamiętnika Bohatera " była atrakcyjna i dostępna dla widzów w każdym wieku, żeby poruszała zmysły estetyką, zapadała w pamięć poprzez choreografie, słowa i dźwięki. Chcielibyśmy, żeby barwna, pełna niesamowitych zwrotów akcji historia naszego rodaka, zwłaszcza jego miłość do ojczyzny, skromność i zarazem stanowczość w ukazywaniu polskości wydobyła i wzmocniła patriotyczny potencjał w nas samych,a Ignacy stał się wzorem dla pokoleń, do którego, mimo czasu, który je dzieli, zapragną dążyć..
PROFESOR I SEXBOMBA

Spektakl przedstawia sytuację całkowicie zmyśloną, dochodzi bowiem do spotkania dwóch niezwykle ciekawych postaci: Zygmunta Freuda i Kaliny Jędrusik. Każde z nich robi to, do czego jest stworzone. Kalina, cóż, jest sobą … czyli sexbombą. Uwodzi, omdlewa i śni. Zygmunt natomiast jako uznany autorytet, błyskotliwy profesor i charyzmatyczny naukowiec traktuje Kalinę jak wyjątkowo intrygujący obiekt badań, jak jedną z pacjentek. Analizuje jej słowa, doświadczenia, jej sny. Czy takie spotkanie – jeśli byłoby możliwe – stałoby się znaczące dla obojga bohaterów ? Kto zwycięży w tej potyczce charakterów, osobowości, płci? Zabawna, ale nie pozbawiona liryzmu i melancholii awanturka Kaliny z Profesorem już wkrótce na scenie CIA !
PRZYJACIÓŁKI Z WENUS

to tytuł tryskającej humorem muzycznej opowieści o kobietach i mężczyznach. To rzecz o uczuciach, związkach, konfliktach, ukazująca w sposób zabawny różnice między płciami. Dla kobiet spektakl jest niepowtarzalną szansą zgłębienia tajemnic budowania szczęśliwego związku. Zabawną i momentami liryczną historią, która umożliwia oderwanie się od codziennych rozterek i zmartwień. Dla mężczyzn jest to okazja do odbycia podróży w dziwny i fascynujący świat kobiecego umysłu. Spektakl zakłada poprzez śmiech i wspólną zabawę interakcję z publicznością. Kabaretowe sceny, niespodziewane zwroty akcji i wszechobecny humor, a także znane i lubiane szlagiery przyprawione nutką pikanterii to główne atuty przedstawienia. Każdy widz znajdzie w nim coś dla siebie !
SERWUS FRYDERYK !

Warszawa, 31 sierpnia 1939 roku . Rzecz dzieje się w teatrzyku Figaro. W garderobie spotykają się wielkie gwiazdy sceny kabaretowej – Hanka Ordonówna, Mira Zimińska, Zofia Terné i Stefania Grodzieńska. Biorą udział w próbie. Program reżyseruje Fryderyk Jarosy. Każda z Pań jest / była uwikłana w osobistą relację z Fryderykiem. Co z tego wyniknie ? - wiele zabawnych i absurdalnych sytuacji. Ale o tym przekonajcie się sami
SENNE
KOŁYSANKI KOBIET TEATRU

Potraktujmy SENNE jak podróż w nieznane, z najdroższym przyjacielem. Lub jak czytanie jego pamiętnika z drogi, zapisu prawdziwych przeżyć żywej istoty, jej myśli, działań, przenikania się ścieżek, historii z wielu różnych czasów. Pozwólmy, bez definicji, etykiet i drogowskazów, nawzajem się sobie przyjrzeć i poznać bliżej, myślom wybrzmiewać, dźwiękom wibrować i sklejać się, nawet w dysonansach. Dajmy zadziałać magii.
Niespotykana praktyka - powiecie, ale w tych okolicznościach, możemy pozwolić sobie na eksperyment. Mamy przeczucie, że efekt - ta sztuka, będzie warta próby.
SENNE to obraz złożony z wielu warstw, kolaż myśli, dźwięków, ruchów, słów, ujęć, symboli, z których "zmiana" i "inspiracja" i "siła" stanowić będą ich główny przekaz. "To, co było" przenikać się będzie w naszej opowieści z "tu i teraz" oraz sferą duchową, oniryczną, pięknem i kreacją. Taniec z teatrem, śpiew, głos z muzyką i osobistymi przeżyciami twórców. Wszystko razem zostanie splecione w jedno.
ZZA ...

Ten spektakl jest pewnego rodzaju podsumowaniem. Komentarzem współczesnego człowieka - wrażliwego, ale zagubionego w gąszczu informacji, w pośpiechu, w analizie / w braku. Obecne wydarzenia na świecie nie pozostawiają wiele nadziei. ZZA pozwoli nam odsłonić czas – świat – siebie. Jest kolażem scen niezwykle pięknych, tragicznych i absurdalnych. Soczewką, przez którą chcemy zobaczyć nasze dusze. Łącząc duchowość z artystyczną wrażliwością, możemy dokonać rzeczy niemożliwych. Piękno jest nam niezbędne żeby czuć, żeby poruszać i być obecnym. „Piękno ocali świat” F. Dostojewski
ŻEGNAJ KOTKU !

Spektakl muzyczno-taneczny, który stanowi próbę odpowiedzi na pytanie w jaki sposób zdobyć, utrzymać i porzucić faceta. Czy warto zaryzykować życie w trudnym związku, czy lepiej zostać singielka? Czy możliwa jest "miłość na całe życie"? Jak osiągnąć szczęście i spełnienie? Widowisko jest dynamiczną kompilacją muzyki, tańca i akcji kabaretowych. Żartobliwie opowiedziane historie przeplatają się tu z wątkami nastrojowymi i lirycznymi. To spektakl o kobietach, ale nie tylko dla kobiet.
Centrum Inicjatyw Artystycznych Wrocław 666533665 cia@cia.wroclaw.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego